Realitou je, že na stromoch za posledných 20-30 rokov ( pri starších jedincoch i viac ) úplne absentuje pravidelné udržiavacie a stabilizačné rezy, ktorých hlavnou podstatou je postupné formovanie a prispôsobenie koruny stromu jeho konkrétnym rastovým okolnostiam a zabezpečiť čo najdlhšiu životnosť stromu na danom stanovišti. V našich mestských podmienkach sa ošetrujú už len havarijné stavy, keď strom či konáre bezprostredne ohrozujú chodcov a autá, tienia okná, rastú blízko fasád... Minulosť nás teda naučila, že strom v mestskom prostredí nemôžeme a ani nesmieme ponechať na seba samého. Keď sme sa rozhodli strom vytrhnúť z jeho pôvodného stanoviska a chceme, aby nám robil spoločnosť v tých najrušnejších uliciach našich miest, musíme sa oň starať pravidelne a stále.
Naša mestská časť sa vydala na túto cestu a v ďalších rokoch sa chceme cielene zamerať na systematické rozvíjanie a zlepšovanie techník výsadby a údržby mestskej zelene. Táto iniciatíva sa týka ako nových výsadieb, tak aj tých starých. Z čoho jasne vyplynula potreba postupnej obnovy uličných stromoradí. Stromy v uličných výsadbách majú oproti parkovým či solitérnym výsadbám ďaleko kratšiu životnosť. Je to spôsobené už a priori okliešteným rastovým priestorom, zvýšenou intenzitou bezprostredného pohybu chodcov a áut v okolí stromu, zimné zasoľovanie či pieskovanie, vandalizmus, intenzívnejšia potreba orezu, ktorý pri nesprávnom zásahu je vstupnou bránou pre infekty a v neposlednom rade sú uličné výsadby neraz miestom vyvenčovanie psov a mačiek. Z dôvodu prekonávania týchto nepriaznivých mestských podmienok sa šľachtia a používajú kultivary špeciálne na účely mestských výsadieb. Dnes už preto máme väčšie možnosti pri výbere vhodného stromu do mesta ako to bolo pred 30 rokmi a máme väčšie množstvo aktuálnych informácií o trendoch a spôsoboch ošetrovania stromov v mestách. Spoluprácou záhradných a krajinných architektov, arboristov, vedeckých pracovníkov, pestovateľov, architektov, kvalifikovaným personálom údržby a vedením mesta vieme v našom meste dosiahnuť zvýšenie podielu kvalitných mestských výsadieb, hlavne vo forme uličných alejí.
Tento rok, popri plánovaných dosadbách a náhradných výsadbách, vyplývajúcich z povinnosti nahrádzať vyrúbané stromy, je naplánovaný postup na obnovu uličného stromoradia na Budyšínskej ulici, v náväznosti na rekonštrukciu chodníka poškodeného koreňovým systémom stromov. Budyšínska ulica by mala byť pilotným projektom kompletnej rekonštrukcie obnovy uličného stromoradia, kde pôjde o odstránenie chorých a starých drevín a následnú výsadbu novej uličnej zelene. Tento postup by mal pokračovať na ulici Odbojárov, Pri starej prachárni a Ursínyho. Súčasťou procesu obnovy sú však aj zdĺhavé ale fundamentálne povinnosti, a to zisťovania vlastníckych vzťahov, mapovanie trasovania inžinierskych sietí a proces zapojenia a oboznámenia občanov o danom zámere.