O Participatívnom rozpočte
DEFINÍCIA
PARTICIPATÍVNY ROZPOČET je agendou Programu OSN pre ľudské sídla (UN – Habitat), ktorý ho definuje ako „mechanizmus (alebo proces), pomocou ktorého sa obyvateľstvo rozhoduje alebo podieľa na rozhodovaní o tom, kam smerujú všetky alebo časť dostupných verejných zdrojov".
Mechanizmus PR je podľa Organizácie spojených národov (OSN) najefektívnejším nástrojom pre samosprávy, ktoré sa snažia o naplnenie cieľov demokracie, občianskej spoluúčasti, transparentnosti, modernizácie a efektivity tak, ako ich stanovuje Agenda 21 a ďalšie dokumenty schválené a prijaté správnymi orgánmi v rámci Európskej únie na celoeurópskej, štátnej a komunálnej úrovni.
Kancelária pre participáciu verejnosti zriaďuje v MČ Nové Mesto službu participatívny rozpočet.
Jej účelom bude vytvorenie čo najprístupnejších možností angažovania a podieľania sa (participácie) občanov na spravovaní verejných záležitostí.
Cieľom je, aby sme my, občania, mohli prostredníctvom týchto mechanizmov, demokraticky, otvorene a spoločne využívať verejné zdroje na tvorbu a realizáciu vlastných nápadov pre zlepšenie násho mesta, samosprávy a komunity. Zámerom je nielen to, aby sme my, ako verejnosť, boli účastní na tvorbe rozpočtu, ale aj, aby sme sa zaujímali a porozumeli mestským mechanizmom a aby nám na investíciách a projektoch, ktoré vyberieme, skutočne záležalo.
Budeme tak v rámci našej samosprávy môcť:
- 1. iniciovať inovatívne občianske projekty a služby,
- 2. navrhovať prioritné témy pre celú mestskú časť Nové mesto, a
- 3. spolunavrhovať a hlasovať o investičných návrhoch, tzv. zadaniach - strategických investíciách mestskej časti.
Čo prináša využívanie participatívnych mechanizmov samospráve?
Mechanizmy participatívneho rozhodovania spájajú prvky priamej a zastupiteľskej demokracie, čo umožňuje dosiahnuť lepší výsledok pri spravovaní vecí verejných. Samospráve pomôžu účinnejšie zohľadniť potreby, priority a želania obyvateľov a realizovať projekty, ktoré budú mať za sebou reálne potreby a reálneho nositeľa - nás obyvateľov. Umožnia jej zavádzať nové potrebné služby a revitalizovať zaujímavé či problematické priestranstvá. Zastupiteľstvo tak získa štrukturovanejšie výstupy od verejnosti, ad hoc výstupy, ako aj možnosť flexibilnejšieho toku financií v prospech verejnosti. Zavedením tejto služby sa samospráva Nové mesto chce priblížiť k nastoleniu väčšieho súladu medzi rozhodnutiami volených zástupcov a našimi skutočnými potrebami, čo je podstatnou prioritou každej samosprávy, ktorá chce vylepšovať svoje služby, zvyšovať atraktivitu svojej mestskej časti a realizovať dobré, kvalitné rozhodnutia.
Novinky z Participatívneho rozpočtu:
Rozhodovacia fáza participatívneho rozpočtu pre rok 2020 sa blíži
Lepšia samospráva, životné prostredie a kvalita života? Zapojte sa do veľkého prieskumu
Vážení Novomešťania, pomôžte nám zlepšiť spôsoby zapájania ľudí do rozvoja Nového Mesta a jeho komunít.
Prosíme, vyplňte elektronický dotazník v rozsahu cca 10-12 minút.
Výsledky participatívneho rozpočtu 2019 v Bratislave Novom Meste
V bratislavskom Novom Meste sa skončil ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Občania a občianky opäť mohli navrhovať svoje vlastné projekty a nakoniec aj rozhodnúť, ktorý z nich získa financovanie z rozpočtu mestskej časti.
Končí ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Verejné zvažovanie je za nami, hlasovať ešte môžete do polnoci 22. októbra 2018
Ďalšie kolo participatívneho rozpočtu v Bratislave Novom Meste sa blíži k svojmu koncu.
Máte k tejto stránke postreh, ktorý by mohol prispieť k jej lepšej zrozumiteľnosti? -> Dajte nám spätnú väzbu.