Po krátkej prezentácii, ktorá sa zamerala na projekty realizované v tejto oblasti v rámci participatívneho rozpočtu pre rok 2015 a na vysvetlenie, akým spôsobom sa obyvatelia mestskej časti môžu zapojiť do tvorby rozpočtu, nasledovala moderovaná diskusia, do ktorej sa zapojila väčšina zo zúčastnených.
Na jej začiatku rezonovali dve veľké témy, ktoré sa nielen bytostne týkajú tejto štvrte, ale svojim významom ju aj presahujú. Išlo o výstavbu „Rezidencie pri mýte" a o priestor „Filiálky".
Na otázku, či investor pri výstavbe plánuje aj realizáciu verejných priestorov, ako sú detské ihriská a parky, odpovedal pán starosta. O celej záležitosti si bližšie môžete prečítať tu: http://www.banm.sk/investor-od-planovaneho-megaprojektu-slovany-ustupil/
Problém zanedbaného územia Filiálky sa vlečie už dlho a najväčšou komplikáciou je vlastníctvo tohto územia Železnicami Slovenskej republiky, s ktorou sa mestskej časti dosiaľ nepodarilo nájsť konsenzus, ako s predmetným územím naložiť napriek tomu, že Nové Mesto podniklo niekoľko aktivít smerujúcich k rekultivácii tohto priestoru.
Nasledujúca diskusia priniesla tieto tematické okruhy:
Zeleň
Obyvatelia vyjadrili nespokojnosť so stavom zelene vo viacerých oblastiach (napr. v okolí OD Slimák) a taktiež poukázali na neexistujúcu koncepciu výstavby mesta a zelene v Bratislave. Záujem o zeleň je viditeľný vo všetkých častiach Nového Mesta a preto sme všetky požiadavky sformulovali v rámci zadania Výsadba stromov, ktoré je v procese prípravy a bude riešiť stav zelene, ktorá je v kompetenciách mestskej časti.
http://pr.banm.sk/liferay/starostlivost-o-stromy-a-ich-dalsia-vysadba
V priebehu diskusie sa objavil návrh na zriadene cyklogaráží a taktiež na inšpirovanie sa Bruselom v piktogramoch na cestách, čo by bol administratívne náročný proces, ale o to jednoduchší z hľadiska realizácie a financií.
http://prahounakole.cz/2015/09/brusel-ukazuje-ze-se-skeptici-myli/.
Objavila sa aj sťažnosť na nedoriešenosť cyklistiky na Račianskom mýte. Riešenie tohto problému je už čiastočne zahrnuté v pláne revitalizácie Račianského mýta.
Témou cyklistiky sa zaoberá aj v projekt Cykotrasa Transsibirska magistrala, ktorý uspel v hlasovaní ŠARAPI 2015. Momentálne sa pracuje na vysporiadaní s vlastníkmi predmetného územia a pracuje sa aj na čiastkových projektoch s cieľom napojenie sa na sieť cyklotrás.
http://pr.banm.sk/liferay/cyklotrasa-transsibirska-magistrala
Bezdomovectvo:
Problém bezdomovectva je veľmi aktuálny aj v tejto časti Nového mesta a obyvatelia vyjadrili strach z prechodu cez miesta, kde sa bezdomovci zdržiavajú ako aj ďalšie nepríjemnosti súvisiace s touto témou akými sú alkoholizmus a zanedbaná hygiena. Riešením tohto problému sa aktívne zaoberáme a sme jediná mestská časť, ktorá sa rozhodla systematicky venovať téme bezdomovectva prostredníctvom plošného preventívneho a rehabilitačného programu. V súčasnosti 3 rehabilitačné bezdomovecké čaty čistia ulice NM, okolo Račianskej ulice. Na filiálku alebo iné plochy železníc sa zatiaľ nemôžu dostať, vzhľadom na to, že vlastníkom pozemkov nie je Mestská časť a bolo by to protizákonné.
Trnavské mýto:
Obyvateľka upozornila že je opätovne znečistené aj napriek dobrovolníckym brigádam.
Schody:
Boli spomenuté viaceré oblasti, kde sa vyskytujú problémy týkajúce sa schodísk. Napríklad medzi Račianskym mýtom a zvarákom, alebo na druhej strane Sibírskej ulice pri dome sociálnych služieb. Niektoré z návrhov boli bližšie preskúmaní, objavujú sa však problémy so zisťovaním vlastníka pozemkov. Úspešná oprava schodov však prebehla na ulici J.C. Hronského. (fotka)
Parkovanie:
Občania chceli získať informácie o možnostiach zamedzenia parkovania na nevhodných miestach, napríklad na Kraskovej ulici zvyknú stáť autá medzi 2 stromčekmi na chodníku. Zelená hliadka využíva riešenie pomocou kvetináčových zátarás, ktoré je však nelegálne.
Psíčkari:
Obyvatelia sa sťažovali na nedostatok priestoru na prechádzky a venčenie psov, vzhľadom na to, že všade pribúdajú tabule so zákazom pohybu psov. Mestská časť má v pláne vytvoriť viaceré venčoviská v tejto oblasti v závislosti od dopytu obyvateľov a mohli by sa vytvoriť aj v projekty v rámci participatívneho rozpočtu, ktoré by sa zaoberali riešením tohto problému.
Predzáhradky:
Poukázanie občanov na to, že je dostatok vysokej zelene, ale málo nízkej, ktorá by slúžila ako nenápadná zábrana pri cestách. Vznikol návrh, aby v rámci projektu Americká-Račianska, bol umiestnený v tejto oblasti nízky živý plot na oddelenie územia. Priestor vnútrobloku na Americkej-Račianskej je v procese riešenia. Na tomto území bola zrealizovaná aj brigáda. Info o brigáde
Tému predzáhradiek oslovili viacerí zúčastnení obyvatelia a zaujímali sa o to, či je možné vysadiť si vlastný strom na tráve pred bytovkou. Avšak informovali sme, že samostatná výsadba jednotlivcami nie je riešením, ale môžu sa zamerať na možnosť zrealizovania v spolupráci s úradom a susedmi.
Na záver diskusie obyvatelia poukázali ešte na zanedbaný verejný priestor v správe mestskej časti – parčík pri železničnej stanici Vinohrady, ktorý je momentálne priestorom stretávania bezdomovcov, ale mohol by slúžiť iným účelom.