Team
Potrebné know-how poskytnú odborníci z Open Source komunity pracujúci v rôznych organizáciách. Projekt dnes prebieha pod záštitou organizácií - Aliancia Fair Play, Spoločnosť pre otvorené informačné technológie , OZ Utopia . Pracovná skupina OpenData priebežne hľadá ďalších odborníkov. V prípade záujmu nás prosím kontaktujte na adrese opendata(zavináč)opendata.sk . Pracovná skupina spolupracuje podľa princípov Wikinomics.
Riešenie
Riešenie projektu Open Data by malo byť distribuované a umiestnené u každého poskytovateľa informácií. Pre malých poskytovateľov bude zriadená služba hostovania riešenia.
Vzhľadom na to, že riešenie je určené jednak pre veľké organizácie ako ministerstvá a zároveň pre malé organizácie ako obce je nevyhnutné nastaviť licenčné podmienky na nulu. Riešenie by malo byť postavené na Open Source (OSS) technológiách a využívať medzinárodne definované štandardy pre výmenu informácií o poskytovaných dátach a zároveň využiť veľký potenciál silnej slovenskej Open Source komunity, ktorá touto cestou ponúka svoju pomocnú ruku v čase krízy.
Ciele projektu
Sú:
- zadefinovať formáty a Open Source technológiu pomocou ktorej by inštitúcie mohli efektívne poskytovať dáta - vytvoriť pilotnú implementáciu,
- propagácia myšlienky zdieľania verených informácií medzi občanmi a štátnymi inštitúciami a inštitúciami medzi sebou
- podpora tretieho sektoru v budovaní riešení nad týmto riešením,
- vytvoriť prototyp súborného katalógu,
- vytvoriť prototyp dátového skladu (DWH) určeného na zber, spracovanie a ukladanie metadát o dátach poskytovaných inštitúciami,
- vybudovať reportovaciu vrstvu nad dátami pre komfortné vytváranie reportov a modelovanie dát pomocou webového grafického rozhrania,
- legislatívne dosiahnuť publikovanie dát generovaných verejným sektorom pod licenciou Creative Commons
- spropagovať myšlienku využívania Open Source riešení v štátnej správe
- spustiť "supportné centrum" pomáhajúce budúcim používateľom systému integrovať ho s ich systémami
Blogy
Blogy sú aj na portáli
The Open Data Inventory (ODIN) sa zameriava na hodnotenie otvorenosti národných štatistických údajov:
- celkový rebríček: http://odin.opendatawatch.com/report/rankings
Za rok 2020 je SR na 10. mieste (zo 187). Najväčšími nedostatkami je nedostupnosť niektorých údajov o výžive či zdraví. Silnou stránkou je otvorenosť a dostupnosť tých údajov, ktoré k dispozícii sú, najmä vďaka dostupnosti potrebných metaúdajov a použití otvorených formátov.
Keďže teda rebríček hodnotí iba štatistické údaje, tak na výsledok má zrejme najväčší vplyv činnosť nášho Štatistického úradu.
- celkový rebríček: https://www.europeandataportal.eu/en/dashboard/2020
- celkový report: https://www.europeandataportal.eu/sites/default/files/edp_landscaping_insight_report_n6_2020.pdf
- podrobnosti k SR: https://www.europeandataportal.eu/sites/default/files/country-factsheet_slovakia_2020.pdf
Za rok 2020 SR získala skóre 53% (čo je zlepšenie oproti 33% z predchádzajúcemu roku), obsadila spomedzi 35 krajín 28. miesto a zaradila sa medzi "beginners". Oproti roku 2019 je to udržanie si pozícií, aj keď v niektorých predchádzajúcich rokoch sme v medzinárodnom porovnaní na tom boli lepšie: "fast-trackers" v 2018 či "trendsetters" v 2017. Príčinou je najmä výrazne nižšia aktivita SR v ostatnom období v porovnaní s inými krajinami. SR nevyužila náskok získaný aktivitami v rokoch 2015-2017 a od roku 2019 je pod priemerom EÚ.
V roku 2018 report zaviedol úpravy hodnotenia v kategóriách "impact" (dopady) a "quality" (kvalita) aby tak o.i. usmernil zverejňovanie od "veľa" k "dobre". Kým za rok 2018 bolo skóre SR mierne nad priemer EÚ, tak za roky 2019 a 2020 už sú oboje pod priemerom EU28.
- Kategória "impact" vyhodnocuje to, či a ako krajina sleduje dopady publikovania otvorených údajov. Skóre SR je 9% (čo nás radí na predposledné miesto) pričom najmenší dopad bol zaznamenaný v ekonomickej oblasti. Toto je zároveň kategória, v ktorej mala SR nízke skóre aj v predchádzajúcich obdobiach. Najväčšími nedostatkami v tejto oblasti sú:
- nedostupnosť (resp. iné nedostatky viažúce sa na použiteľnosť) dôležitých (high value) datasetov
- nedostatočné sledovanie a vyhodnocovanie dopadov otvorených údajov
- Kategória "quality" sa zameriava na to, či krajina systematicky a automatizovane vyhodnocuje kvalitu zverejňovaných údajov. SR zaostáva najmä v automatizovanom vyhodnocovaní kvality zverejňovaných údajov. Nedostatkom je aj nesúlad kategórií použitých na data.gov.sk so štandardom DCAT-AP.
Report o.i. vyzdvihuje snahu mať prehľad o aplikáciách postavených na otvorených údajoch (viď https://data.gov.sk/apps) zároveň je to však aj položka v zozname identifikovaných nedostatkov.
Poznámka: Hodnotenie EUDP sa následne používa aj ako jedna z metrík v hodnotení EU DESI.
- celkový rebríček: https://www.europeandataportal.eu/en/dashboard/2019
- celkový report: https://www.europeandataportal.eu/sites/default/files/open_data_maturity_report_2019.pdf
- podrobnosti k SR: https://www.europeandataportal.eu/sites/default/files/country-factsheet_slovakia_2019.pdf
Za rok 2019 sa SR zhoršila vo všetkých základných ukazovateľoch, obsadila spomedzi 32 krajín 28. miesto a zaradila sa medzi "beginners". Oproti roku 2018 je to výrazný prepad z 8. miesta a kategórie "fast-trackers". Pritom za rok 2017 sme boli na 12. mieste a v kategórii "trendsetters". Príčinou je najmä výrazne nižšia aktivita SR v ostatnom období v porovnaní s inými krajinami. SR nevyužila náskok získaný aktivitami v rokoch 2015-2017 a za rok 2019 je pod priemerom EÚ.
V roku 2018 report zaviedol úpravy hodnotenia v kategóriách "impact" (dopady) a "quality" (kvalita) aby tak o.i. usmernil zverejňovanie od "veľa" k "dobre". Kým za rok 2018 bolo skóre SR mierne nad priemer EÚ, tak za rok 2019 už sú oboje pod priemerom EU28.
- Kategória "impact" vyhodnocuje to, či a ako krajina sleduje dopady publikovania otvorených údajov. Skóre SR je 8% pričom najmenší dopad bol zaznamenaný v ekonomickej oblasti. Toto je zároveň kategória, v ktorej mala SR nízke skóre aj v predchádzajúcich obdobiach.
- komentár mimo EUDP report: Podľa predstaviteľov SR a aj strategických dokumentov je práve ekonomický dopad tým hlavným dôvodom, prečo štát podporuje publikovanie údajov.
- Kategória "quality" sa zameriava na to, či krajina systematicky a automatizovane vyhodnocuje kvalitu zverejňovaných údajov. SR zaostáva najmä v automatizovanom vyhodnocovaní kvality zverejňovaných údajov.
Report o.i. vyzdvihuje snahu znižovať množstvo rôznych typov použitých licencií (poznámka mimo EUDP report: SR má oficiálne odporúčanie používať najmä licenciu CC0, prípadne CC-BY). Za rok 2019 si zmienku vyslúžila aplikácia UVOstat.sk .
Medzi identifikované nedostatky patrí najmä nízke povedomie o údajoch a (už spomenuté) ich nízke využitie (dopad) s čím súvisí resp. k čomu prispieva napr. nízke množstvo "high quality" datasetov, absencia hackathonov na štátnej úrovni, "strach" povinných osôb z GDPR či využívanie otvorených údajov samotnou verejnou správou.
Poznámka: Hodnotenie EUDP sa následne používa aj ako jedna z metrík v hodnotení EU DESI.
Stretávka komunity: 22.9.2020 o 18:00 v Prešove, viď OpenData.sk Meetup #17
2 Comments
Hanzlik Ivan
OpenData v médiách: http://www.24hod.sk/zmodernizovana-verejna-sprava-aj-na-slovensku-cl139366.html:
V kontexte zapojenia občanov do správy vecí verejných vyzval minister financií Ivan Mikloš odbornú i laickú verejnosť na diskusiu o konkrétnych spôsoboch zvýšenia efektívnosti informatizácie verejnej správy. Mimovládne občianske združenia Aliancia Fair-play, Spoločnosť pre informačné technológie a Utópia vytvorili už pred niekoľkými týždňami neformálnu koalíciu, ktorá chce vláde ponúknuť konkrétne riešenia pre zvýšenie kvality a dostupnosti verejných informácií. Všetky informácie k iniciatíve bude zverejňovať na stránke www.opendata.sk.
Hanzlik Ivan
A.Williams upozornil na zaujímave meteríaly na vládnom webe Kandskej provinci British Columbia týkajúce sa Government 2.0, Open Data, zapojenia občanov a vyuźitia soc. sietí. Zapracoval som to do stránky o Goernment 2.0 na Wikinomics
Dobrým ilustratívnym príkladom je prístup lokálnej vlády v kandskej provinci British Columbia.
Dali si za cieľ dosiahnuť maximálne zapojenie občanov (citizens engagement).
Definujú 3 základné princípy:
Podporujú úradnikov vo vyuźívaní sociálnych sietí pri komunikácii s občanmi.
Materiály sú prístupné na tejto stránke: http://www.gov.bc.ca/citz/citizens_engagement/index.html - vpravo (links) a zaujímavé su všetky, napr.aj ten kde ministerstvo popisuje úradníkom ako používať soc. media v kontakte s občanmi (popisuje použitie - nezakazuje!).
Koncepčný materiál je tu: http://www.gov.bc.ca/citz/citizens_engagement/gov20.pdf